Zpravodaj 2/2024

Jarní akce Společného domova

     

 

Dne 8. června jsme se sešli v Brně na Skleněné louce a společně jsme si vyslechli přednášku Jana Zámečníka o různých formách láskyplného přístupu ke stvoření (záznam přednášky najdete ke stažení zde). Měli jsme příležitost seznámit se, diskutovat a první zájemkyně taky využily možnost vypůjčit si knihy z naší knihovny. Jsme moc vděční za skvělé společenství a inspiraci, kterou nám setkání se všemi, kdo přišli, přineslo. V dalších měsících budeme pracovat na tom, abychom vám připravili nové možnosti k setkání se zajímavými osobnostmi nad ekoteologickými tématy.

 

     

 

Během 28. a 30. června se Ester Koňařová za Společný domov vypravila na Barcamp Neratov. Na programu byly výlety, chvály v místním zrekonstruovaném kostele se skleněnou střechou, workshopy připravené účastníky setkání i návštěva místní kavárny a hospůdky, kterou spravuje Sdružení Neratov. Ester otevřela prostor pro drobnou diskusi o tom, kdo a jak se o křesťanství a environmentální témata zajímá. Vycházela mj. z knih, jako jsou Ekologie, etika a změna klimatu (Daniel Goleman, John D. Dunne), Slow Fashion: módní revoluce (Joanna Glogaza) nebo Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět (Aleš Palán). Mezi dalšími workshopy se objevovala témata jako leadership v církvi/businessu, pomoc Ukrajině, jezuitská spiritualita, invetsice do nemovitostí, aktualizace Wikipedie a řada dalších. Pokud váháte, kam v létě nebo na podzim vyrazit na výlet nebo dovolenou, Neratov a jeho okolí je určitě dobrou volbou. Ať už pro relaxaci, aktivní dovolenou nebo právě duchovní ztišení.

 

Tipy na čtení

Chystáte se strávit den na dece u vody a nemáte po ruce nic ke čtení? Na jaře jsme sledovali knižní novinky, které by vás mohly zajímat!

 

Nové číslo revue Prostor je věnované našim mimolidským bližním a našemu vztahu k nim. Dozvíte se tu například více o rozmanitosti smyslového vnímání zvířat nebo o zvířatech v rolích architektů, spolubydlících, terapeutů, umělců i uprchlíků, vysvobozených z prostředí velkochovů. Řada článků přitom klade důležité a často i nepříjemné otázky: Odkud jako lidé čerpáme pocit nadřazenosti vůči zvířatům? Jak si psychologicky ospravedlňujeme svou lásku ke zvířatům a zároveň jejich zabíjení pro různé účely? Proč názvy zvířat používáme jako urážky? V čísle nechybí ani pečlivě sestavená literární část s tematicky laděnými básněmi i prózou.

 

V dubnu proběhl v brněnské Otevřené zahradě křest knihy Davida Abrama Stávat se zvířetem. Vystoupili na něm Martin Nawrath a Jitka Holasová z ekologického institutu pro ekoterapii Klidem, Bohuslav Binka z katedry environmentálních studií FSS MU a taky překladatel a zakladatel spolku Pilgrim Jiří Zemánek. Knížku společně představili jako zásadní titul, který má dodnes velký vliv na rozvoj rozmanitých směrů ekopsychologie. Abram v ní představuje různé způsoby, jak nahlédnout na naše odcizení od přírody a jak se k ní opět můžeme začít vztahovat celostně, se zapojením smyslů, a ne pouze prostřednictvím slov a pojmů. Kniha je součástí skvělé ekologické edice Klimax nakladatelství Host, ve které nejde sáhnout vedle!

 

Do třetice bychom rádi upozornili na knížku Ministerstvo pro budoucnost Kima Stanleyho Robinsona, předního amerického autora žánru cli-fi (klimatická fikce). Příběh zasazený do blízké budoucnosti vypráví o katastrofických dopadech klimatické krize a o řešeních, se kterými se snaží přijít jednotlivci, státy a mezivládní organizace. Román sice začíná vylíčením beznaděje lidí vůči smrtícím vlnám veder, ale na čtenáře nedopadá tíživě. Podle literární teoretičky a odbornice na téma ekokritiky Terezy Dědinové román výjimečným způsobem povzbuzuje představivost ohledně možných společenských proměn a v konečném důsledku ukazuje, že „je v našich silách se změnit a zabránit nejhoršímu.“

 

Na našich sociálních sítích jsme taky během června zveřejnili seriál V hlubokých vodách, ve kterém jsme zprostředkovali klíčové myšlenky americké presbyteriánské duchovní Talithy Amadey Aho. Pokud máte zájem přečíst si víc o duchovní péči o generaci Z v kontextu klimatické krize, můžete jednotlivé díly seriálu (1, 2, 3, 4, 5) najít na našem facebooku.

 

 

Doba stvoření, pozvánky a výzvy k akci

Přes léto se intenzivně věnujeme přípravám na Dobu stvoření 2024. Doba stvoření je nově se prosazující ekumenické liturgické období, které oslavuje všechny dary přírody, upomíná na esenciální provázanost člověka se stvořeným světem a na lidskou zodpovědnost za něj. Je také oslavou Boha Otce a Stvořitele coby dárce života, který s láskou pečuje o všechny tvory a touží shromáždit „vše na nebi i na zemi do jednoty v Kristu“ (list Efezským 1,10).

 

Máme velkou radost, že se do letošních oslav můžeme zapojit také ve spolupráci s festivalem Take Care. V jeho rámci se Společný domov podílí na organizování událostí a programu pro Brno a Velké Bílovice. Srdečně zveme na:

 

Těšíme se i na skvělé akce dalších spolků a organizací. V srpnu si nenechte ujít:

 

Nakonec bychom s vámi rádi sdíleli výzvy a iniciativy, které ve Společném domově podporujeme. Můžete zvážit podporu kampaně Greenpeace Zachraňme přírodu, sbírky Člověka v tísni pro pomoc na Ukrajině a v Gaze nebo také podporu azylové farmy Jarikhanda.​​​​​​ Společný Domov můžete přes darujme.cz podpořit ve sbírkách na provoz naší ekumenické sítě a na oslavy Doby stvoření ve Velkých Bílovicích.